۰۹
اسفند

چموش دوزی

بانک جامع صنایع دستی ایران ((IHCGI)Iran handicrafts General Information) برآن است با ارائه مطالب آموزشی در مورد انواع هنر های صنایع دستی جانی دوباره باشد بر پیکر این صنعت زیبا و هزار رنگ .

ماده اصلی آن چرم گاو دباغی نشده بوده و هیچ گونه دوخت و میخی در آن به‌کار نرفته است.

چموش دوزی هنری است ازنواحی کوهستانی گیلان که نوعی پای افزار به شمار می‌آید. این محصول دارای بندهای پشمی یا تسمه‌های بلند بوده که آنها هم از جنس چرم هستند و از دور تا دور چموش می‌گذرد. بند را به ساق پا می‌پیچانند و سر تسمه، به قوزک پاه گره می‌خورد.

بیشترین کاربری: جنس چرمی چموش مانع از نفوذ رطوبت بوده و به عنوان کفش مورد استفاده بوده است.

چموش‌های اناری – عنابی رنگ که زمانی اصیل‌ترین و رایج‌ترین پاپوش‌های مردم گیلان بودند، در خاطر مردم این دیار به خوبی نقش بسته است.

چموش دوزی با سابقه ای نزدیک به ۳۰۰ سال ، در سایه بی‌توجهی مسئولان، روزهای پایانی عمر خود را می گذراند.

شهر این هنر: بخش‌های فومنات

(IHCGI)Iran handicrafts General Information

این پای افزار به دلیل ساخته شدن از جنس چرم، عایق بسیار مناسبی در برابر رطوبت زمین‌های خیس گیلان بوده و روزگاری به عنوان بهترین، بادوام‌ترین و زیبا‌ترین پاپوش مردم این دیار مورد استفاده قرار می گرفته است.

با تبدیل سنگفرش طبیعی جاده‌ها به آسفالت، این پاپوش نیز به مرور زمان کاربرد خود را از دست داد و کم کمک از سلیقه بازار دور و دور‌تر شد.

مهارت چموش دوزی که تا قبل از این به صورت سینه به سینه از استاد به شاگرد منتقل می‌شده است، با تغییر شرایط زندگی و بی‌رغبتی نسل‌های جدیدی به استفاده از این پاپوش و همچنین بی‌تمایلی به یادگیری آن، و با کهنسال شدن نسل باقیمانده از اساتید این کار، در آستانه منسوخ شدن قرار گرفته است.

(IHCGI)Iran handicrafts General Information