۰۶
اسفند

قیطان دوزی

در اینجا خلاصه ای از مطالب گرداوری شده توسط هلدینگ امیران در خصوص این هنر خاص در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار خواهد گرفت.

(IHCGI)Iran handicrafts General Information

قیطان رشته های است كه از ابریشم بافته می شود. به دوخت و اتصال نوعی نخ ضخیم به نام قیطان بر روی پارچه كه معمولا نیز طرحی را می نمایاند قیطان دوزی گفته می شود. برای تنوع آن از قیطانهای زیبای رنگارنگ استفاده می شود كه این كار در مناطق خاصی بیشتر رواج دارند ولی در بعضی از مناطق رنگ قیطان و پارچه یكنواخت است ..

 

قیطان دارای انواع گوناگونی نظیر: نازك ، ضخیم ، ساده ، تابیده ، شكافدار ، روكشدار ، قلابدار یا تزئینی و . . . می باشد. قیطاندوزی هم اكنون در بیشتر نواحی استانهای خراسان ، مازندران ، سیستان و بلوچستان ، تهران و آذربایجان شرقی رواج دارد.

(IHCGI)Iran handicrafts General Information

قیطان دوزی در روزگار گذشته كاملاً رواج داشته و به ویژه در تهیه جهیزیه عروس از آن استفاده می‌شده است و زنان هنرمند و دختران دم بخت با ابریشم‌های رنگارنگ در تزیین حاشیه‌های بقچه، تاقچه‌پوش، جای نماز، سوزنی، وری‌پوش و مانند آنها بهره می‌گرفتند. و یراق‌های پهن و باریك نیز كه از رشته‌های (گلابتون) تهیه میشد و به عنوان حاشیه یا مغزی در جلو شلوارزنانه، یل، كمرچین، سلیته و هدبند انها به كار می‌رفت و نیز دور تا دور لباس‌های مردانه و زنانه به گونه جالبی قیطان‌دوزی می‌شد و به ویژه دور یقه، آستین، كمر و جلوی سینه سردارها، قباها،لباده‌های جوانان كه با این گونه قیطان‌ها و نوارها تزیین می‌‌یافت شكل زیبا و جالبی پیدا می‌كرد ولی امروزه این هنر بر روی لباس كاربرد كمتری پیدا کرده.