۰۴
اسفند

لایه چینی

در اینجا خلاصه ای از مطالب گرداوری شده توسط هلدینگ امیران در خصوص این هنر خاص در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار خواهد گرفت.

هنر لایه چینی از هنرهای سنتی و یکی از روشهای قدیمی نقاشی ایرانی (نگارگری) است و این هنر سنتی از دوره صفویه در ایران رواج یافت اما به علت پر هزینه بودن وپر زحمت بودن روش های رنگ گذاری آن تقریبا در دوره قاجاریه، منسوخ شده بود که با تلاش مرمت گران و هنرمندان اصفهانی مجددا احیا و اجراشد.

طبق اسناد و مدارک موجود این هنر از دوران صفویه در ایران به خصوص شهر اصفهان رواج چشمگیری داشته به گونه‌ای که در کنار سایر تزیینات معماری مانندگچ بری،کشته بری،آیینه کاری، نقاشی و مینیاتور در تزیین معماری خانه‌ها و کاخ‌های صفویه کاربرد بسیار داشته است.

رنگ این هنر، گل سرخ است که ماده اولیه و اساس کار را تشکیل می‌دهد و به دلیل چسبندگی و تلألو خاصی که دارد برای لایه چینی مورد استفاده میباشد.

گل سرخ به اضافه خاک طبیعی طی عملیاتی به صورت لایه لایه روی طرح رنگ گذاری می شود کم کم کار به صورت برجسته خود را نشان می دهد و پس از اتمام کار، سطح کار با لایه‌ای از طلا، طلاکوبی می‌شود.

چون هنر لایه چینی یک نوع شیوه نقاشی است هر علاقه‌مند به نقاشی می‌تواند کار لایه چینی را انجام دهد اما چون تکنیک اجرا و تهیه مواد اولیه کار سخت و پر زحمتی است کمتر کسی علاقه‌مند به تجربه این سبک از نقاشی میباشد.

کاخ چهلستون، عمارت عالی‌قاپو، عمارت هشت بهشت، تالار اشرف و بسیاری از خانه‌های دوران صفویه از مکان هایی هستند که این هنر در آنها به کار برده شده است.