۲۸
آذر

علامت سازی

در اینجا خلاصه ای از مطالب گرداوری شده توسط هلدینگ امیران در خصوص این هنر خاص در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار خواهد گرفت.

از جمله هنر های فلزی علامت سازی و در کنار آن ساخت تندیس های فولادی می باشد.ساخت ابزار آلات مراسم عزاداری تعزیه خوانی از عمده محصولات تولیدی رشته علامت سازی است.جنس فلز به کار رفته اغلب فولاد است که تمام مراحل شکل دهی کار به وسیله چکش و با دست انجام می گیرید و در پایان کل قطعات به یکدیگر اتصال پیدا میکنند و پرداخت می گردد.

از فولاد علاوه بر افزار های معمولی اقدام به ساخت عَلَم نیز می کنند.علم علاوه بر تیغه های فولادی معمولا دارای پیکره هایی از برخی پرندگان و حیوانات و برق و نیز گلدان و شمعدان است که تمامی آنها به میله ای که قاب بر آن تکیه دارد متصل است و بر روی تیغه های علم به ویژه تیغه وسط که از سایر تیغه ها بلندتر است اسماء مبارکه طلاکوبی می شود.

در پایان نمونه کار آماده به شیوه طلاکوبی تزئین می شود.ابتدا تمام قسمت هایی را که برای طلاکوب شدن در نظر گرفته اند به وسیله کارد مخصوص خش انداخته و طرح مورد نظر را بر روی سطح فولاد حک می کنند سپس سیمی از جنس طلا به ضخامت یک تار موی انسان در شیار های حک می شود و به وسیله چکش نقده کوبی کوبیده می شود تا در شیار مورد نظر کاملا جاگیر بشود سپس با یک قطعه سنگ یشم آن قدر بر روی شی کشیده میشود که طلا و فولاد به یکدیگر ادقام میشوند.

در حال حاضر طلاکوبی بر روی مجسمه های پرندگان و حیوانات نظیر طاووس ، آهو ، شیر و … صورت می گیرد.یک کار فولادی طلاکوب شده زیر ساخت (پیکره یا تیغه یا هر مورد دیگر) می بایست از کیفیت مناسب برخوردار باشد.قالب گیری مناسب ، سوهان کاری و پرداخت هنرمندانه و با دقت بر ارزش کار اضافه می کند .

هر چه طرح ها و نقوش به کار رفته شده یا خطوط مورد استفاده بر روی بدنه کار که با کارد مخصوص طلاکوبی بر روی بدنه ایجاد و با سیم طلا تزئین می شود، بر کیفیت کار ماثر خواهد بود .

پس از اتمام کار طلاکوبی بر روی فولاد نوعی جوهر مخصوص مالیده می شود و به وسیله حرارت تمام سطح فولاد سیاه رنگ می شود . در نهایت تمام قسمت های کار به وسیله مصقل پرداخت شده تا کاملا جلا پیدا کند.