۲۸
آذر

حکاکی روی فلز

در اینجا خلاصه ای از مطالب گرداوری شده توسط هلدینگ امیران در خصوص این هنر خاص در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار خواهد گرفت.

 

حکاکی را هنری ظریف و زیبا بر روی آهن میدانند.

این هنر و صنعت همیشه در کشور ما به روش های سنتی اجرا میشده.

هنر حکاکی بر روی فلزات مختلف از قبیل مس، نقره، برنج، طلا و یا مخلوطی از طلا و فلزات دیگر امکان پذیر است .

برای این کار اول پشت شی فلزی را که می خواهند حکاکی بر روی آن انجام دهند با قیر می پوشانند، این کار باعث می شود که از چین و چروک خوردن و موج برداشتن آن فلز که توسط چکش کاری بوجود می آید، جلوگیری شود.

بعد از انجام قیر پوشی، نقشی را که برای آن فلز انتخاب کرده اند بر روی آن فلز طراحی کرده و به وسیله ابزار مخصوصی به نام نیم بر روی فلز را شروع به برداشتن می کنند.

در بعضی اوقات، بسته به سلیقه استادکار نقشها را به وسیله نقره و یا طلا نیز تزئین می کنند.

حکاکی مدرن

حکاکی مدرن ایجاد طرح ونقش بروی فلزات، کاشی، چوب و موارد دیگر میباشد. این کار با ایجاد برجستگی و فرو رفتگی با کمک ابزار فلزی که می تواند مغار پیچ گوشتی یا چاقو نیز باشد، اجرا میشود.

(IHCGI)Iran handicrafts General Information

دستگاه های حکاک با بهره گیری از فن آوری روز دنیا که به توسط مکانیسم حرکتی ریل.بیرینگ و استپرموتور، به قلمهای قوی حکاکی از جنس تنگستن و کارباید که یکی از سخت ترین مواد محسوب میشود مجهز هستند. در نظر داشته باشید که این قلم می تواند با قلم از جنس سرامیک هم تعویض شود. فرامین حک از دو راه به مکانیسم اعمال میشود. راه اول به وسیله کامپیوتری است که با وجود نرم افزار مخصوص دستگاه ، توسط هر نرم افزار قابل اجرا در ویندوز قابل کنترل بوده و خروجی آنرا مثل یک پلاتر حرفه ای حک میکند. راه دوم از طریق خود دستگاه می باشد که حک های ساده در حد حروف و اعداد به اضافه شماره سریال تولیدی دستگاه را می تواند بدون نیاز به رایانه حک کند.