۲۷
آذر

هم جوشی شیشه

در اینجا خلاصه ای از مطالب گرداوری شده توسط هلدینگ امیران در خصوص این هنر خاص در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار خواهد گرفت.

شیشه  را  (مایعی است سرد شده) میشناسیم ( در تعریف اینگونه آمده است)

دلیل این  تعریف ساختار مولکولی شیشه است که هرچند به ظاهر جامد ولی پیوند مولکولی آن نا منظم و به مایع شبیه  است . شیشه خالص که همان سیلیس است دمای ذوب نسبتا بالایی در حدود ۱۷۰۰ درجه دارد( در این دما ذوب میشود) و برای پایین آوردن دمای ذوب از آن از مواد تعدیل کننده ای مانند اکسید سدیم استفاده می شود تا با شکستن پیوند مولکولهای سیلیس دمای ذوب آن را پایین آورد و قابلیت شکل پذیری به شیشه بدهد .

هنرهای دستی ، صنایع دستی ،  مجموعه IHCGI، بانک جامع اطلاع رسانی صنایع دستی ایران

 

در زمان ذوب شیشه می توان با اضافه کردن  یونهای فلزات درخمیر شیشه رنگ آن را تغییر داد  این عمل در شیشه های آهکی ( شیشه هایی که در ترکیب آنها اکسید کلسیم وجود دارد) با سهولت انجام می شود .  به عنوان مثال اکسید آهن  رنگ سبز , اکسید منگنز رنگ بنفش و کبالت  رنگ آبی به شیشه میدهد .

 

هنرهای دستی ، صنایع دستی ، مجموعه IHCGI، بانک جامع اطلاع رسانی صنایع دستی ایران

خمیر شیشه پس از طی مراحل اولیه ذوب یا به روش غلطکی و یا روش غوطه وری به شکل شیشه تخت در می آید .

شیشه درتاریخ بشر به عنوان ماده ای سحر کننده و جادویی در اذهان جای داشت و گاه هنرمند و هنرمندان شیشه گر مانند کیمیاگران در جهت حقظ اسرار کار خود میکوشیدند ولی امروزه هنرمندان و اساتید هنر  با علاقه و عشق آثار و تجربیات گرانقدر هنری  خود را در اختیار همگان قرار می دهند همگان از این موهبت بهرهمند گشته و راه اعتلای این هنر بیش از بیش هموار گردد.

در روش همجوشی شیشه (  فیوز گلاس) شیشه را  به دمای ذوب نمیرسانیم ، فقط کمی نرم می شود و قطعات شیشه بر اثر این حرارت و نرم شدن به یکدیگر جوش خورده و متصل می شوند فیوز شیشه را اینگونه تعریف میکنبم: ( اتصال قطعات شیشه به یکدیگر بر اثر حرارت )

هنرمند شیشه گر این امکان را دارد  تا فرمها و تصاویر مورد نظر خود را از این طریق  مجسم سازد .انواع شیشه های رنگی , شیشه های کارگاهی , شیشه های بافت دارو هر آنچه شیشه ای ماهیت آن است از جمله  موادی هستند تا هنرمند ذهنیات خود را توسط آنها تجسم بخشد .

هنرهای دستی ، صنایع دستی ، مجموعه IHCGI، بانک جامع اطلاع رسانی صنایع دستی ایران

این هنر منشاء و مبدا  اروپایی داشته و با پدید آمدن تکنولوژی و پیش رفت علم ساخت کوره های مخصوص این هنر و این صنعت  نیز به آرامی رشد پیدا کرد و سپس به سایر کشورها  و ایران نیز رسید به طوری که هم اکنون در زمینه مواد اولیه و ابزار تا حدی رشد یافته است که هر کسی به راحتی با استفاده از این محصولات آماده می تواند در زمینه این هنر و صنایع دستی مربوط( فیوز گلاس) فعالیت داشته و با این تکنیک زیبا اثر هنری خلق نماید .

همجوشی شیشه , هنرهای دستی و سنتی

در ایران عمر این هنر حدودا بیش از ده سال است و هنرمندان و استادان این صنعت دستی  با توجه به جوان بودن آن و نبود بسیاری از امکانات اولیه این  هنر و تکنیک را به خوبی قدردان بوده و در راه رشد و تعالی آن قدمهای خوبی برداشته اند و آثار زیبایی آفریده اند .

یکی از راههای گسترش هنر شیشه گری استفاده از آن در دکوراسیون داخلی است  حضور آثار دست ساخته و صنایع دستی در جایی که ما زندگی می کنیم ما را بیشتر تحت تاثیر انرژی حاصل از آن قرار می دهد .