۲۷
آذر

نقاشی روی استخوان

هلدینگ امیران با شرح کاملی از تاریخچه و اطلاعات جمع آوری شده در مورد این هنر کهن سعی در شناخت بهتر و حفظ آن دارد .

هنر اسلامی به بخشی از هنر اطلاق می‌شود که در جامعه مسلمانان و نه لزوماً توسط مسلمانان رواج پیدا کرده است. هرچند ممکن است این هنرها در مواردی با تعالیم و شریعت اسلام انطباق نداشته باشد ولی تاثیر فرهنگ اسلامی در آن به‌خوبی نمایان است و شامل انواع هنر همچون معماری، خوشنویسی، نقاشی، صنایع دستی و مانند آن‌ها می‌شود.صنایع دستی نوعی فعالیت است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته می‌شود.

(IHCGI)Iran handicrafts General Information

چنین دست سازهای  اغلب از لحاظ فرهنگی و یا مذهبی فوق العاده هستند. نقاشی یکی از رشته‌های اصلی هنرهای تجسمی است و قدمت آن شش برابر زبان نوشتاری می‌باشد. حتی گذر زمان زیبایی نقاشی های بر روی استخوان را دوچندان کرد به خصوص در نزد توریستها ازاقبال قابل توجهی برخوردارشد. نقاشی روی استخوان شتر و شترمرغ، نمونه هایی از این نقاشی های زیبا و جذاب میباشند.

هنرمندان خوش ذوق با نقاشی اساطیر و نقاشیهایی مطابق سلیقه مشتریان خود سعی میکنند به سمتی حرکت کنند که به صورت انحصاری تأمین کننده خواست مشتریان خود باشند

نگارگری یکی از هنرهای اصیل و حرفه های قدیمی ایران است .نگارگری معمولا بر روی سطوحی چون بوم، کاغذ و همین طور استخوان شتر انجام می ‌شود. البته آماده سازی و سفید کردن این نوع از استخوان برای نگارگری، کار به نسبت زمان بری بوده و هست ..

در ایران از استخوان برای نگارگری و خاتم کاری استفاده می شود. البته استفاده از عاج فیل نیز در صنایع دستی بوده. با این وجود استفاده از عاج و استخوان شتر هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد.

تفاوت بین استخوان شتر و عاج

– عاج ظاهر زیباتری دارد.

– فضای کار بر روی عاج بیشتر است.

– عاج به خاطر رنگ سفید ـ شیری خالصی که دارد احتیاجی به صیقل دادن و تمیز کردن ندارد.

– عاج به دلیل شکنندگی در مجاورت هوای گرم، بایستی در مکان خنک نگهداری شود.

– استخوان های شتر درشت تر است.

(IHCGI)Iran handicrafts General Information

–به صرفه تر بودن استخوان شتر. زیرا می توان محصولات کوچکی مثل گردنبند، قیچی، گیره و …از قطعات جدا شده و اضافی ساخت ..

فرایند سفید کردن استخوان شتر

برای جدا شدن ناخالصی های استخوان ابتدا باید توسط هیدروکسیل آن را تمیز نمود. بعد از آن، استخوان به قطعات دلخواه تقسیم شده و به مدت 8 ساعت در محلول آب جوش و پودر سنگ مرمر قرار داده می شود تا ناخالصی های باقیمانده نیز از بین برود. فرایند جوشانده شدن تا زمانی که به رنگ سفید مورد نظر دست پیدا کنیم ادامه می‌یابد و دقیقا مقدار درخشندگی و سفیدی استخوان شتر بستگی به مقدار جوشانده شدن آن دارد.

(IHCGI)Iran handicrafts General Information

در ایران استخوان را به مدت 3 ماه در آب آهک قرار می‌دهند و یا به مدت 72 ساعت در محلول 5 درصد آب اکسیژنه قرار می‌دهند و در پایان، آن را با پودر شوینده و آب به مدت دو ساعت شستشو می دهند.تا سپس برای  مرحله انتقال طرح آماده شود .