۲۵
آبان

مشبک سنگ

در اینجا خلاصه ای از مطالب گرداوری شده توسط هلدینگ امیران در خصوص این هنر خاص در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار خواهد گرفت.

(IHCGI)Iran handicrafts General Information

هنرو صنایع دستی مشبك قدمتي ديرينه دارد. از زماني كه انسانهاي اوليه از غارنشيني به صحرا نشيني روي آوردند و از سنگ براي خود چهار ديواري ساختند، براي روشنايي داخل كلبه پنجره اي از پوست حيوان، چوب، برگ يا سنگي كه سوراخ سوراخ شده بود، تعبيه كردند. بدين ترتيب ضمن جلوگيري از ورود سرما تا حدي روشنايي كلبه را تامين كردند.

كم كم اين سوراخ ها به اشكال هنري تبديل شد. امروزه آثار مشبك را بر درها،‌منابر،‌امام زاده ها، مساجد، پنجره ها و ظروف سنگی  می توان مشاهده کرد . آثاری که هنرمند مشبک کار با مهارت وذوق وسلیقه خود به طرز زیبایی خلق کرده است. یکی از نمونه های زیبای این هنر در استان قزوین در امامزاده اباذر وجود دارد داخل امامزاده اباذر ، درسمت راست درب ورودی، پنجره سنگی بسیار جالبی دیده می‌شود که به صورت مشبک و با طرح‌های ستاره‌ای و شش ضلعی طراحی شده است.همچنین در موزه هنر وپایداری(خانه میریانزاده) در چهار سوی حیاط راه پله ای سنگی وجود دارد، که با مشبک سنگ تزئین شده است.

مواد اولیه

سنگهای متنوعی می تواند از مواد اولیه مشبک سنگ باشد .سنگهایی مثل گرانیت، مرمر، رز صورتی و… هنرمندان این رشته عقیده دارند که اکثر سنگهای موجود در طبیعت قابلیت تبدیل به یک اثر مشبک را دارد و این تنها به توانایی ومهارت هنرمند مشبک کار بر می گردد.

ابزار و تجهیزات

ابزار مورد نیاز برای این رشته  شامل ؛تیشه (دندانه ای یا شانه ای ) قلم سر الماسی از جنس فولاد و چکش است.قلم های مورد نیاز بر حسب درشتی یا ریزی طرح می تواند متفاوت باشد.

انواع مشبک

-مشبك بر دو نوع است

1ـ يكپارچه و کامل ،که در واقع تمام طرح  بر روی ابعاد مناسبی از سنگ در آورده می شود

2ـ جدا جدا  و منفصل، يعني قطعات جداگانه بريده مي شود و سپس به صورت نر ومادگی به هم متصل می شود

روش های تلفیقی (مانند نقش برجسته مشبک)

از سنگ ها بنا به قابلیتی که دارند برای ساخت ظروف، اشیاء و تزیینات استفاده میشود . ساخت انواع دیگ و دیگچه، کاسه، بشقاب و هاون برای ظروف پخت و پز نیز مرسوم است.